W sobotę, 10 marca w Parku Przemysłowym w Łomży miało miejsce spotkanie dotyczące rządowego Programu dotacyjnego dla organizacji pozarządowych, tzw. Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO). Była to kolejna (obok tej w Sokółce i Wysokiem Mazowieckiem) zorganizowana przeze mnie konferencja, mająca przybliżyć lokalnym NGO’som  nowe zasady ubiegania się o dotacje z FIO. Prowadzącym spotkanie był Piotr Krygiel – Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego; gościnnie: Paweł Backiel – Prezes Zarządu Podlaskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. 

 

Frekwencja dopisała. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele NGO’sów z powiatu łomżyńskiego, kolneńskiego i zambrowskiego. Piotr Krygiel poinformował nas, że celem NIW-u jest przeciwdziałanie oligarchizacji organizacji pozarządowych. W ostatnich latach coraz więcej środków trafiało do wielkich, bogatych NGO’sów z dużych ośrodków miejskich. Teraz promowane mają być organizacje z mniejszych miejscowości, którym do tej pory niezwykle ciężko było pozyskać środki na prowadzenie działalności statutowej. Ułatwieniem dla mniejszych organizacji jest też zniesienie obowiązku wniesienia wkładu własnego do sumy kosztów całkowitych zgłaszanego projektu.


Dziękuję wszystkim za przybycie i gorąco zapraszam do składania wniosków na stronie fio.niw.gov.pl. Uwaga, wnioski będą przyjmowane do  29.03.2018 r.

 Wysokie Mazowieckie

Sokółka