Złożeniem kwiatów pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się 13 sierpnia w Łomży, trwające 3 dni, uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego.

13 sierpnia 2018r., na zaproszenie prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego,  uczestniczyłam w spotkaniu z przedstawicielami wojska polskiego i kombatantami. Kolejnego dnia odbyły się uroczystości pod pomnikiem 33. Pułku Piechoty, podczas której dostąpiłam zaszczytu otrzymania nagrody od Wojska Polskiego.

Warto przypomnieć, że 100 lat temu, dzięki ogromnej determinacji naszych przodków Polska odzyskała niepodległość. Niespełna 2 lata później, nasze młode państwo przeszło pierwszy, niezwykle wymagający test. Stanęliśmy na drodze bolszewików, którzy po trupie Polski chcieli zawładnąć Europą. W sierpniu 1920 roku, na przedpolach Warszawy rozstrzygały się losy tej wojny. W nocy z 15-tego na 16-tego sierpnia Naczelny Wódz Józef Piłsudski przeprowadził kontruderzenie, które odrzuciło Rosjan i przesądziło o naszym zwycięstwie. Zdołaliśmy odeprzeć dzikie hordy. Ocalona została Polska i Europa. Bitwa Warszawska – jedna z kluczowych w dziejach świata, nazwana została Cudem nad Wisłą. My, Łomżanie pamiętamy, o bohaterskich obrońcach naszego miasta, którzy na kilka dni zdołali zatrzymać pochód Rosjan, dając tym samym czas Naczelnemu Dowództwu na przygotowanie obrony stolicy. Nosimy w sercu legendarne słowa Józefa Piłsudskiego: ”Bez „Cudu nad Narwią” nie byłoby „Cudu nad Wisłą””. 

Z okazji Święta Wojska Polskiego dziękuję żołnierzom za wytrwałą służbę dla Polski, dziękuję za profesjonalizm i poświęcenie. Zapewniacie nam bezpieczeństwo i spokojny sen. Życzę Wam, satysfakcji zawodowej oraz by wasz wojenny kunszt nigdy nie musiał być wykorzystany na polu walki, przeciw wrogom atakującym naszą ojczyznę. Niech Wniebowzięta Najświętsza Maria Panna czuwa nad nami.